Statutární město Brno
Městská část Brno-Slatina

  Dnes je 18.08.2017
  Svátek má Helena, zítra Ludvík

Úvodní stránka

Směny bytů

Akce

Odkazy

Mapa stránek

SMSinfo

  Vyhledat

Základní informace

Městská část

Samospráva

Úřad MČ

Řízené organizace

Kultura, sport ...

Ulice, PSČ, místopis

Slatinský tisk

Úřední deska, vývěska

Aktuální informace

Formuláře

Užitečné informace

Profil zadavatele VZ

POTŘEBUJI:

Telefonovat...


Stáhnout si formulář...


Vyřídit si na úřadu...


Zaslat e-mail...


Odebírat SMS zprávy...


CZECH-POINT CZECH-POINT


Další témata

Archiv

Archiv úřední desky

Ekologie, životní prostředí

Evropská unie

Městská policie v Brně

Občanská společnost

Ochrana obyvatelstva

Společnost a politika

Volby, referenda

Zdraví, zdravotnictví

KONTAKTY:


Úřad městské části Brno-Slatina

Budínská 88/2
PSČ 627 00
Brno
telefonní kontakty
fax: +420 545 216 285
ID datové schránky: bj9b3rx
info(zavináč)
mcslatina(tečka)cz
Speciální informace:

Stavební rekonstrukce:

AKCE

NOVINKY

 

ZASEDÁNÍ ORGÁNŮ MČ:

Zasedání ZMČ v roce 2017:
16.02., 27.04., 22.06., 21.09. a 14.12.
 
Zasedání RMČ ve II. pololetí 2017:
02.08., 30.08., 13.09., 27.09., 11.10., 25.10., 08.11., 22.11., 06.12., 20.12.

UMÍSTĚNÍ STRÁNEK:

Doména www.mcslatina.cz hostuje na serveru

Úvodní stránkaHistorie a současnost Slatiny (Historie) ► O tvůrci Kapličky

18.08.2003

O tvůrci Kapličky

O Kapličce na Přemyslově náměstí již bylo v Aktualitách o Slatině napsáno v souvislosti s letošním významným výročím její existence - 300 let. Jejich obsah mne inspiroval k náročnému záměru: získat informace o životě a díle jejího tvůrce a o tom, jak vypadal. S výsledky zkoumání chci čtenáře Aktualit o Slatině (i internetu - pozn.red) seznámit.

Portrét D. Martinelliho

Domenico MARTINELLI se narodil 30. listopadu 1650 v italské Lucce a tamtéž 11. září 1718 zemřel. V roce 1673 byl podle údajů v diplomové práci Boženy Pokorné o činnosti D. Martinelliho ( podané v roce 1966 na filozofické fakultě Masarykovy univerzity v Brně/ vysvěcen na kněze. V roce 1678 odešel do Říma studovat architekturu a malířství. Dalších téměř 10 let vyučoval na římské akademii sv. Lukáše - z tohoto období je portrét D. Martinelliho. K vlastní tvorbě a k uplatnění tvůrčích schopností, jimiž byl obdařen, nenašel v Itálii dostatek příležitostí. Proto odešel za hranice a postupně své představy naplňoval v Německu, Belgii, Holandsku, Polsku a zejména v Rakousku a českých zemích. Získal si přízeň několika šlechticů - byli to např. Dominik Ondřej Kounic, Ferdinand Bonaventura Harrach, Jan Adam Ondřej Lichtenstein a další, angažovala ho též katolické církev.

Velmi pozoruhodné byly projekty D. Martinelliho vypracované pro Kounice. Šlo o celkové urbanistické plány pro Slavkov a Uherský Brod. Stavba zámku ve Slavkově se protáhla na půl století a zasáhli do ní mnozí další stavebníci často velmi necitlivě. Z původního projektu D.Martinelliho bylo provedeno především monumentální schodiště. V Uherském Brodu projektoval rozsáhlé sídlo Kounice, stáje pro ušlechtilé koně i stavbu farního kostela na náměstí v sousedství budovy radnice. Plně se projevil hlavní charakteristický rys jeho tvůrčí činnosti: projekty města, sídel šlechticů i církevních staveb.

Bez ohledu na to, zda jeho projekty byly realizované nebo zůstaly pouze na výkresech, jeho jméno a příjmení jsou v literatuře uváděna u těchto staveb: ve Vídni majorátní dům Harrachů a městský palác Lichtenštejnů i jejich zahradní palác v Rossau, Šternberský palác na Hradčanech, Nový Zámek u Lanškrouna, zámky v Buchlovicích, ve Vranově nad Dyjí, v Jaroslavicích, v Úsově, farní kostely v Rousínově (s kaplí), v Olomouci (sv. Michala), v Letonicích u Bučovic, v Moravských Prusích, Bánově, Pozořicích, Horních Heřmanicích, Rájci, prelatura kláštera Hradisko u Olomouce, sídlo opata ve Vřesovicích u Prostějova atd. V Brně se podílel na úpravě Ditrichštejnského paláce (zachovaly se portál a vestibul) a přízemím křídla dominikánského kláštera (směrem do Dominikánské ulice).

Historici umění uvádějí, že D. Martinelli v projektech světských i církevních staveb vycházel z tzv. římského proudu barokního umění. Jako žák italského Berniniho se inspiroval u dalšího italského umělce Borrominiho. Sklon k tzv. radikálnímu baroku se u něho projevil v dispozicích zámků na Moravě - vždy navrhoval centrální hlavní sál, od něhož se odvíjely další prostory objektu.

Profesoři filozofické fakulty Masarykovy univerzity v Brně, historik Josef Válka a historik umění Václav Richter - uvádějí, že D. Martinelli téměř zcela ovládl projekci nejdůležitějších staveb na Moravě v letech 1690-1705. Vypracoval desítky plánů staveb, které v první polovině 18. století byly postupně realizovány. Necitlivé zásahy, k nimž přitom docházelo (viz Slavkov) i úpravy v pozdějších letech po nástupu nových architektonických slohů, znesnadňují spolehlivé určení skutečného autora projektu. Proto se v literatuře objevují v některých případech pojmy "pravděpodobně, údajně je architektem stavby D. Martinelli". Jen pečlivým srovnáním architektonických prvků charakteristických pro našeho architekta a "vyčištění" stavby od prvků dalších slohů lze určit spolehlivě autorství D. Martinelliho. Tak postupoval i rakouský historik umění Hellmut Lorenz v knize "Domenico Martinelli und die österreichische Barockarchitektur", která Vyšla ve Vídni v roce 1991.

Zmíněný historik barokního období našich dějin Josef Válka se domnívá, že po návratu Martinelliho do vlasti a po ukončení jeho tvůrčí činnosti na Moravě až do příchodu dalšího Itala na Moravu Jana Blažeje Santiniho, neměla Morava tak významného architekta s tak rozsáhlým působením na celém jejím území.

Děkuji všem, kteří mi v Moravské galerii!, na Biskupství brněnském, v Archivu města Brna a v Knihovně filozofické fakulty Masarykovy univerzity s nevšední ochotou umožnili získat podklady o životě a díle tvůrce naší Kapličky.

(redakčně upraveno)

 

PhDr. Karel Jeniš


Formátování pro tisk
    


 

 

Diskusní příspěvky k článku: O tvůrci Kapličky 

Základní informace

Městská část

Samospráva

Úřad MČ

Řízené organizace

Kultura, Sport

Ulice, PSČ, místopis

Slatinský tisk

Úřední deska, vývěska

Aktuální

Vyhledat

 

Weby organizací a útvarů
zřízených MČ
Slatinská občanská
sdružení
Statistiky Validita kódu
Odkaz na stránky ZŠ a MŠ Brno, Jihomoravské nám. 2
Odkaz na stránky ZŠ Brno, Přemyslovo nám. 1
Odkaz na stránky MŠ Brno, Jihomoravské nám. 5
Odkaz na stránky Jednotky sboru dobrovolných hasičů Brno-Slatina
Odkaz na stránky Historického kroužku
RSS kanál stránek Divadla J.K.Tyla
Odkaz na stránky slatinských stárků
Odkaz na stránky fotbalového oddílu SK Slatina
[Valid RSS]
Valid XHTML 1.0 Transitional


Založeno v prosinci 1999 | Provozovatel Úřad MČ Brno-Slatina | Webdesign & programming © 2003-2017 Radim Janků  Programming & Design by Radim Janku