Statutární město Brno
Městská část Brno-Slatina

  Dnes je 20.08.2017
  Svátek má Bernard, zítra Johana

Úvodní stránka

Směny bytů

Akce

Odkazy

Mapa stránek

SMSinfo

  Vyhledat

Základní informace

Městská část

Samospráva

Úřad MČ

Řízené organizace

Kultura, sport ...

Ulice, PSČ, místopis

Slatinský tisk

Úřední deska, vývěska

Aktuální informace

Formuláře

Užitečné informace

Profil zadavatele VZ

POTŘEBUJI:

Telefonovat...


Stáhnout si formulář...


Vyřídit si na úřadu...


Zaslat e-mail...


Odebírat SMS zprávy...


CZECH-POINT CZECH-POINT


Další témata

Archiv

Archiv úřední desky

Ekologie, životní prostředí

Evropská unie

Městská policie v Brně

Občanská společnost

Ochrana obyvatelstva

Společnost a politika

Volby, referenda

Zdraví, zdravotnictví

KONTAKTY:


Úřad městské části Brno-Slatina

Budínská 88/2
PSČ 627 00
Brno
telefonní kontakty
fax: +420 545 216 285
ID datové schránky: bj9b3rx
info(zavináč)
mcslatina(tečka)cz
Speciální informace:

Stavební rekonstrukce:

AKCE

NOVINKY

 

ZASEDÁNÍ ORGÁNŮ MČ:

Zasedání ZMČ v roce 2017:
16.02., 27.04., 22.06., 21.09. a 14.12.
 
Zasedání RMČ ve II. pololetí 2017:
02.08., 30.08., 13.09., 27.09., 11.10., 25.10., 08.11., 22.11., 06.12., 20.12.

UMÍSTĚNÍ STRÁNEK:

Doména www.mcslatina.cz hostuje na serveru

Úvodní stránkaKultura, sport, volný čas (Sport) ► Box ve Slatině - historie

25.11.2003

Box ve Slatině - historie

Koncem roku 1942 byl pod kuratoriem pro výchovu mládeže založen boxerský oddíl s názvem BC Slatina. Při založení tohoto oddílu byli mimo jiné funkcionáře František Kučera, Jan Sedlák, Josef Sedlinský, Václav Sedláček, Jindřich Krytzbach a Josef Tejkale, kteří se s plným zaujetím zapojili do trenérské práce a vedení oddílu. Do oddílu vstoupili především chlapci ze Slatiny – Jan a Jaroslav Musílkovi, dále Jožka Musílek, Pepík Holubář, Míla Zástava, František Keberle a Vít Kučera. Trénovalo se v restauraci u Kresů 2x týdně. Skákalo se přes švihadlo, bouchalo do pytle s pískem, trénovali mezi sebou. Důležitá byla práce nohou, úhyby hlavou, zaměřili se na technický box a nečekali na konečný úder K.O. Asi po 4 týdnech tréninků již dosahovali dobrých výsledků při různých akcích, jako byl např. Ring mladých.

Úspěšní byli i na různých turnajích a proto se do oddílu hlásili chlapci z Brna i Líšně, jmenovitě Ladislav Kučera, Josef Žák, Jiří Halala a ze Slatiny Ladislav Blažek. V létě byl postaven ring na letním cvičišti Sokola. Boxerská utkání se rovněž konala v sále restaurace u Kresů a poněvadž borci dosahovali dobrých výsledků, býval sál často vyprodán. Poněvadž v době Protektorátu nebyla povolena žádná společenská činnost, byla činnost boxu i politickou akcí, kde se mládež scházela a vyžívala ve sportování. Při nástupu všech borců do ringu museli všichni zvednout ruku a pozdravit arijským pozdravem. Tím bylo povinnosti učiněno zadost a mohlo se boxovat.

Boxeři BC Slatina již začátkem roku 1943 dosáhli řadu úspěchů. Nutno uvést, že již v únoru se zúčastnili mistrovství města Brna. V té době byly v Brně tři oddíly boxu a to: "Žižka Brno", "AC Arzenál Olympia" a "BC Slatina" Zde bylo dosaženo významných úspěchů, neboť v jednotlivých váhách borci ze Slatiny zvítězili nebo se dostali do finále. V muší váze zvítězil Josef Holubář, v bantamu zvítězil Láďa Blažek, nazývaný "Vosák", neboť jeho styl připomínal píchnutí vosy. V pérové váze zvítězil Vít Kučera. V lehké váze byl finalistou Miloš Jorda. Ve velteru zvítězil Jan Musílek a v polotěžké váze byl Jožka Musílek druhý. Brzy vstoupili do soutěže družstev, kde se později vykrystalizovala tato základní sestava:

  • Muší váha Josef Holubář, Míla Zástava
  • Bantam Láďa Blažek, Jara Musílek
  • Pérka Vít kučera, Alois Musílek
  • Lehká Miloš Jorda
  • Velter Jan Musílek
  • Střední František Keberle (cara), Lojza Musílek
  • Polotěžká Jožka Musílek, Miloš Žák
  • Těžká dlouho nebyla, později Zeman a Ivan Sedláček

Bylo 8 váhových kategorií, před utkáním bylo vážení a někteří chlapci měli problémy se do limitu příslušné kategorie dostat. Nejedlo se, chodilo do páry, čuralo do poslední kapky a uchylovalo se i k odplivnutí při kousání citronu.

Bojovala se tři kola po 3 minutách s jednominutovou přestávkou. Zahajovalo se i končilo gongem. Ringový rozhodčí měl bílou košili s krátkým rukávem a černého motýlka. Pomáhali mu 3 bodoví rozhodčí. Při konečném nástupu rozhodčí zvedl vítězi ruku. Někdy utkání skončilo nerozhodně. Za vítězství byly 2 body, za remizu 1 bod. Slatina dlouho neměla těžkou váhu, čímž automaticky ztrácela 2 body, které často rozhodovaly o konečném výsledku. V rozích při přestávkách fungoval sekundant a trenér, kteří se snažili dát do pořádku otřesené borce – polévali je vodou, větrali ručníkem, radili a hecovali borce od dalšího boje. Když boxer dostal těžký úder a lehl na zem, byl odpočítáván do deseti. To bylo K.O. Někdy se stalo, že borec vstal a na pokyn rozhodčího bojoval dál. Když byl boj beznadějný a protivník měl velkou převahu, sekundant dal ručníkem pokyn rozhodčímu, aby ukončil beznadějný boj. Tím zápas skončil T.K.O. Diváci v sále povzbuzovali zápasníky výkřiky, odměňovali každý čistý zásah potleskem a doprovázeli celé utkání dupáním, pískáním, atmosféra bývala velmi bouřlivá. Někdy bylo zajímavější než na ring dívat se na pana Sedláka, jak zápas prožívá – pomáhal rukama, výkřiky a celým tělem. V Podolí bývala velká pouť, kde se sešlo hodně lidí. Slatiňáci tam postavili ring a předváděli tam exhibiční utkání. Přihlížejících bylo mnoho a boxerům říkali "pouťoví rváči".

V březnu 1943 se ve Vítkovicích konalo mistrovství Moravy. Laďa Blažek skončil v bantamu druhý, v pérové váze dobyl titul mistra Moravy Vít Kučera a ve váze velterové získal první místo Jan Musílek. Vít Kučera a Jan Musílek pak automaticky přešli do kategorie juniorů a boxovali na mistrovství Moravy ve Vyškově. Zde oba získali zlaté medaile a i když jim bylo teprve 19 roků, byli převedeni do kategorie seniorů. Na mistrovství Moravy v Otrokovicích získal Vít Kučera 1. místo a stal se Mistrem Protektorátu. Ve velteru zde Jan Musílek skončil druhý.

Pak začala éra oddílu BC Slatina ve 2. Moravské lize, kde naši sportovci vybojovali výborná utkání s mužstvy Letná Zlín, Vyškovem, Dubňany, Hodonínem, Mistřínem, Borovinou Třebíč a Vítkovicemi. Sportovní nadšenci z řad funkcionářů připravili pro slatinské boxery dobré podmínky a tím přispěli ke skvělým úspěchům. V roce 1944 již boxovali na špici Moravské ligy a jednotlivci byli zařazování jako reprezentanti Čech a Moravy. Velmi dobrých výsledků dosahoval Josef Holubář v muší váze a mimo Blažka, který byl postrachem soupeřů se prosadil v bantamu i Jaroslav Musílek, Vít Kučera a Miloš Jorda v lehké váze. O Janu Musílkovi již byla řeč. Dosahoval svým technickým boxem řadu úspěchů a jeho zápasy byly ukázkou školy Františka Kučery. Ve střední váze se začal prosazovat František Keberle, zvaný "cara", který měl velmi tvrdý úder a jeho zápasy byl pro diváky nejpřitažlivější. Jednou se ale špatně kryl, dostal ránu na ucho a ohluchnul na ně. Někdy tekla i krev z nosu nebo obočí. Na zuby vyrobil pro všechny boxery Reinhold Kellner, syn slatinského řídícího učitele, chrániče.V polotěžké váze boxoval Miloš Žák z Líšně a Joža Musílek, který svým osobitým stylem překvapoval své soupeře, udivoval diváky, často vítězil a byl obávaným sokem svých soupeřů.

Je samozřejmé, že mimo těchto borců byla řada nových tváří a tak oddíl v roce 1944 měl 20 boxerů a dobrý kádr funkcionářů, ale především mnoho nadšených příznivců nejen ze Slatiny, ale i z Brna a okolí. Slatina pak organizovala několik zájezdů i do Čech na zápasy s BC Praha-Smíchov, Lužec nad Vltavou, Kralupy, Kladno a jiné. Tyto zájezdy byly velice náročné.Jelo se vlakem, bylo potřeba zajistit nocleh i potravinové lístky. Tenkrát se vyznamenal slatinský mladík, který si nechal říkat "baron Kurka". (Vloupal se tehdy na Radnici a ukradl zde potravinové lístky. Prozrazení by znamenalo odsun do koncentračního tábora pro barona Kurku, ale díky tehdejšímu tajemníkovi panu Růžičkovi však ztráta byla ututlána a tak jako v mnoha a mnoha dalších případech pan Růžička opět pomohl. Smutné na tom je to, že po osvobození v roce 1945 Slatina nejen že mu neprojevila žádný vděk za všechnu ochranu před různými persekucemi ze strany německého vedení, ale ještě navíc jej tenkrát obvinili z kolaborace.) I na zájezdech předváděli slatinští borci dobrý box a dosahovali vynikajících výsledků. Borce Víta Kučeru a později i jeho bratra Jaroslava Kučeru a Jana Musílka si vypůjčovaly ligové oddíly při různých významných utkáních.

V roce 1945 po osvobození Rudou armádou nadále provozoval oddíl svoji činnost a výsledky byly velice dobré. V roce 1947 oddíl vlivem odchodu borců na vojnu nebo odstěhováním se za zaměstnáním mimo Slatinu ztrácel na kvalitě a pomalu zanikal. Je škoda, že se tak dobrý oddíl rozpadl, neboť měl ve Slatině dobré podmínky. Mnoho nadšených pracovníků ve výboru a většina slatinské mládeže žila boxem. V tréninku se v chlapcích pěstovala vytrvalost, odvaha, postřeh, obratnost, ale i sebeodříkání, když sportovec musel upravovat svoji váhu.

 

Brno 6.11.2003

 

Zpracovali:

Vít Kučera, František Sklenář


Formátování pro tisk
    


 

 

Diskusní příspěvky k článku: Box ve Slatině - historie


Tématicky související články (řazeno podle data zveřejnění):

 

Základní informace

Městská část

Samospráva

Úřad MČ

Řízené organizace

Kultura, Sport

Ulice, PSČ, místopis

Slatinský tisk

Úřední deska, vývěska

Aktuální

Vyhledat

 

Weby organizací a útvarů
zřízených MČ
Slatinská občanská
sdružení
Statistiky Validita kódu
Odkaz na stránky ZŠ a MŠ Brno, Jihomoravské nám. 2
Odkaz na stránky ZŠ Brno, Přemyslovo nám. 1
Odkaz na stránky MŠ Brno, Jihomoravské nám. 5
Odkaz na stránky Jednotky sboru dobrovolných hasičů Brno-Slatina
Odkaz na stránky Historického kroužku
RSS kanál stránek Divadla J.K.Tyla
Odkaz na stránky slatinských stárků
Odkaz na stránky fotbalového oddílu SK Slatina
[Valid RSS]
Valid XHTML 1.0 Transitional


Založeno v prosinci 1999 | Provozovatel Úřad MČ Brno-Slatina | Webdesign & programming © 2003-2017 Radim Janků  Programming & Design by Radim Janku